IZVODI IZ ŠTAMPE / PRESS CLIPPING  
GLAS JAVNOSTI, 18.04.2005.

Obilazak Belog dvora

Za sve građane koji su zainteresovani da posete Dvorski kompleks, i ove sezone ovo izuzetno kulturno i istorijsko zdanje otvorilo je vrata za posetioce zahvaljujući saradnji Turističke organizacije Srbije, Beograda i angažovanju prestolonaslednika Aleksandra drugog i princeze Katarine. Protekle sezone Dvorski kompleks obišlo je preko 40.000 domaćih i stranih turista. Ove godine, do kraja oktobra, posetioci će svake subote i nedelje u 11 i 13 časova u organizovanim grupama moći da u pratnji iskusnih turističkih vodiča, obiđu i upoznaju se sa lepotama Dvorskog kompleksa, i prošetaju parkom koji se prostire na preko 100 hektara.

Obilazak započinje posetom kraljevskom Belom dvoru koji je građen u periodu 1924. godine do 1929. godine ličnim sredstvima i po nalogu njegovog kraljevskog visočanstva kralja Aleksandra Prvog. Sledi zatim obilazak dvorske kapele posvećene Svetom Andreju Prvozvanom koji je zaštitnik i krsna slava kraljevskog doma.

U prizemlju ove klasicističke zgrade posetioci će imati prilike da vide veliki svečani hol i niz salona opremljenih u stilu Luja XV i Luja XVI sa venecijanskim lusterima. Tu je i dvorska biblioteka koja je imala oko 35.000 knjiga i svečana trpezarija nameštena u stilu čipendejla.

 

VESTI 03.04.2005.

Od juče u Beogradu DVOR ZA TURISTE

Dvorski kompleks Karađorđevića u Beogradu od juče pa do 30. oktobra, ponovo je vikendom otvoren za javnost. Posete su moguće samo u organizovanim grupama, koje će moći da obiđu Kraljevski dvor, Dvorsku kapelu, kao i da prošetaju parkom površine od oko 100 hektara. Posete se organizuju preko Turističko-informativnog centra u Beogradu. R.L.

 

GRAĐANSKI LIST 04.04.2005.

PONOVO RADI DVOR

BEOGRAD – Kompleks dvorova na Dedinju od subote je ponovo otvoren za posetioce. Građani će do 30. oktobra svakog vikenda, u pratnji turističkih vodiča, moći da obiđu taj kompleks i prošetaju parkom koji se prostire na 100 hektara. U saopštenju iz Kraljevskog dvora navodi se da su posete omogućene angažmanom prinčevskog para Karađorđević, u saradnji s turističkim organizacijama Srbije i Beograda.

 

TV B92, 02.04.2005, VESTI, 19.15

SPIKER- U Beogradu kompleks dvorova na Dedinju ponovo je otvoren za posetioce. Svi zainteresovani kompleks će moći da obilaze vikendom. Posetioci će moći da prošetaju parkom ili da uživaju u delima Pusena, Rembranta, Paje Jovanovića i drugih velikana. Organizovane posete trajaće sve do kraja oktobra.

DOMAĆIN- Imam izuzetnu čast i veliko zadovoljstvo da u ime njihovih kraljevskih visočanstava prestolonaslednika Aleksandra II KarađorđeviĆa i princeze Katarine pozdravim sve vas i zaželim vam ugodan boravak tokom današnje posete kraljevskim dvorovima na Dedinju.

OGNJEN ZORIĆ, novinar- Od ove subote dvorovi na Dedinju su ponovo otvoreni za javnost. Sve one koji požele da vide delove šarene srpske istorije, ljubazni i iskusni vodiči će provesti kroz dvorane Belog i Kraljevskog dvora. Pored stalnih smena kraljeva i predsednika, dvorski kompleks odlikuje i ogromno kulturno nasleđe. Beli dvor se može nazvati pravom riznicom umetnina. U njemu možete videti slike Rembranta, Nikole Pusena, Veronezea, kao i domaćih velikana poput Paje Jovanovića. Takođe, dok u trpezariji hodate po tepihu od 120 kvadrata, možete videti i neprocenjivi porcelan rađen za Luja XIV. U parku veličine 200 fudbalskih igrališta nalazi se oko 300 različitih biljnih vrsta. Među njima, uz jedan žbun, ušuškan je i grob Titove najveće ljubavi Davorjanke Paunović. Dvorski kompleks, koji predstavlja ogromni istorijsko-kulturni spomenik je prošle godine renoviran zbog prokišnjavanja i vlage.

POSETILAC 1- Skladnost celog objekta, uređenje, sve to deluje onako kako treba.

POSETILAC 2- Arhitektonski je prelepo, slike su savršene, najpoznatije svetske, što me je stvarno iznenadilo da još uvek postoje.

POSETILAC 3- Obišla sam mnoge palate, zamkove, dvorove, ali ovaj na mene ostavlja najveći uticaj.

OGNJEN ZORIĆ- Kraljevski dvor je izgrađen u periodu od 1924. do 1929. godine. Ovog svedoka istorije i njegovog komšiju Beli dvor možete da posetite svakog vikenda do kraja oktobra.

 

TV RTS1, 03.04.2005, JUTARNJI PROGRAM, 6.00

VODITELJKA - A kao nastavak uspešne saradnje između Turističke organizacije Srbije i Turističke organizacije Beograda kao i kraljevskog dvora je razgledanje kraljevskih dvorova na Dedinju koji su juče otvoreni za posetioce odnosno sve zainteresovane turiste što čete videti i u narednoj reportaži.

NATAŠA OBRAČEVIĆ, REPORTER - Dvorski kompleks na Dedinju ponovo je otvorio vrata za sve zainteresovane turiste. Ovaj izuzetno značajan istorijski i kulturni kompleks posetilo je preko 40000 domaĆih i stranih turista. Dvorski kompleks se prostire na površini od 135 ha a na imanju su sazidani Kraljevski dvor i Beli dvor sa istovremeno izgrađenim pratećim objektima.

TURISTIČKI VODIČ- Nalazimo se u svečanoj trpezariji belog dvora kao što vidite ovde se nalazi svečani trpezarijski sto izrađen po narudžbini kralja Aleksandra prvog a u stilu Čipendejla engleskom prefinjenom stilu Čipendejl. Ovaj sto može da se proširi za veći broj gostiju i ovde je kroz ovu salu prošao veliki broj vrlo značajnih ljudi iz celog sveta koji su dolazili u posete raznim stanovnicima ove zgrade. U dnu trpezarije u ovoj vitrini koja je zaštiĆena neprobojnim staklom se nalazi jedan deo servisa izrađenog u 17. veku izrađenog od porcelana, svaki komad je ručno izrada i svaki komad je potpisan, lusteri su izrađeni od venecijanskog stakla murana i takođe po narudžbini kralja Aleksandra prvog.

NATAŠA OBRAČEVIĆ, REPORTER - Projektanti kraljevskog dvora su bili arhitekta Živojin Nikolić i akademik Nikolaj Krasnov. Kraljevski dvor je reprezentativna vila od belog mermera u srpsko vizantijskom stilu. Iz dvora koji je na grebenu brda pruža se veličanstven pogled na Košutnjak Topčider i Avalu. POSETITELJKA 1 - Oduševljena sam s obzirom i da sam i želela da dođem i kako sam se našla ovde baš sam i uzbuđena i nemam reči.

NATAŠA OBRAČEVIĆ, REPORTER - Šta vas je posebno fasciniralo?

POSETITELJKA 1 - Pa prvenstveno dozvola da se uđe ovaj prostor mislim bogatstvo i naše istorije i samih građevina arhitekture. Osećam se mnogo bogatijom nego što sam bila do sada, sa slobodom da se uđe i da se vidi.

POSETITELJKA 2 - Svi ovi stubovi sve ovo što je urađeno ovako to je stvarno retkost videti slike ove umetničke.

NATAŠA OBRAČEVIĆ, REPORTER - Hoćete ponovo doći? POSETITELJKA 2- Pa najverovatnije. TURISTIČKI VODIČ- Mi smo znali već od ranije da će interesovanje biti veliko, ali mislim da niko nije očekivao da će biti ovoliko koliko smo imali zahteva i potraživanja da se dođe da se vidi. Prijavljivanje se vrši u Turističkom informativnom centru dole u prolazu kod zgrade Albanije, donesete ličnu kartu i prijavite se i platite 285 dinara, ta cena u stvari predstavlja troškove organizacije jer sam ulaz u dvor je besplatan i deo troškova dotira grad.

NATAŠA OBRAČEVIĆ, REPORTER - Dokle će dvor biti otvoren za posetioce?

TURISTIČKI VODIČ- Od 1. aprila do 31. oktobra.

NATAŠA OBRAČEVIĆ, REPORTER - Danas je kraljevski dvor dom njegovog Kraljevskog visočanstva prestolonaslednika Aleksandra drugog i njegove porodice.

VODITELJKA - Dakle svi vi koji ste zainteresovani da vidite kompleks Kraljevskih dvorova na Dedinju svake subote od 11 i od 13 i 30 možete ih razgledati naravno u pratnji turističkog vodiča.

 

 


webmaster@royalfamily.org 
Copyright © 1998 NJ.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar II
Sva prava pridržana