IZVODI IZ ŠTAMPE / PRESS CLIPPING  
 
Ilustrovana politika, 13.10.2007.

Ekologija u dvoru

U beogradskom Kraljevskom dvoru je priređen prijem za učesnike šeste Međunarodne konferencije o zaštiti prirodne sredine. Potpredsednik Vlade Božidar Đelić se obratio prisutnima među kojima su bili i Kori Udovički, Srđa Popović, Zoran Cvijanović, Dragan Bjelogrlić i mnogi drugi. Princ Aleksandar i princeza Katarina nisu bili u mogućnosti da dočekaju goste jer su se nalazili u Atini, na sahrani grčke princeze Katarine.

 

Biznis, 12.10.2007.

"Čuvari prirode" u Belom dvoru

Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije, ugostio je učesnike konferencije "Životna sredina za Evropu" i brojne ličnosti iz javnog života Srbije

Ivana Žigić

Prijem u čast učesnika šeste međunarodne konferencije o zaštiti, životne sredine, koja se održava u Beogradu pod nazivom "Životna sredina za Evropu" bio je priređen u sredu uveče u Belom dvoru. Prijemu su prisustvovali Božidar Đelić, potpredsednik Vlade zadužen za evropske integracije, Šaša Dragin, ministar za zaštitu životne sredine, Kori Udovički, direktor regionalne kancelarije za Evropu i zemlje Zajednice nezavisnih država, mnogi međunarodni i domaći zvaničnici, predstavnici nevladinih organizacija, kao i brojne ličnosti iz javnog života Srbije.

Goste je pozdravio Dušan Babac, član Krunskog veća, i poželeo dobrodošlicu svim prisutnim. On je naglasio da u današnje vreme moramo da budemo svesni značaja životne sredine.

- Neophodno je aktivno učešće svih nas da bismo doprineli održivosti životne sredine, jer će ovo biti jedna od ključnih tema 21. veka - rekao je Babac i dodao da su prestolonasledriik Aleksandar II i princeza Katarina ovog puta izostali zbog unapred ugovorenih obaveza u inostranstvu, ali da snažno podržavaju skupove povodom zaštite životne sredine.

Prisutnima se obratio Božidar Đelić koji je rekao da je ovo izvanredan događaj za našu zemlju i odlična prilika da naučimo nešto od zemalja koje su ispred nas kada je u pitanju briga o životnoj sredini, kao i to da je ovo šansa da se otvori, kvalitetniji period za našu zemlju.

- Ovo je za nas najveći događaj još od 2000. godine,; posle demokratskih promena. Predstavili smo našu strategiju ministrima ostalih zemalja, a od njih smo dobili korisne savete koje ćemo svakako iskoristiti jer želimo da nadoknadimo izgubljeno vreme - rekao je Đelić i dodao:

- Srbija, kao domaćin konferencije, ima za cilj da pozicionira svoje mesto u oblasti zaštite životne sredine, kako na regionalnom, tako i na svetskom nivou. Vlada Srbije će do kraja februara sledeće godine usvojiti Strategiju održivog razvoja koja, osim što predstavlja jedan od uslova za ulazak Srbije u Evropsku uniju, priprema Srbiju za održivi razvoj u narednih deset godina. Strategija obuhvata tri aspekta: ekologiju, ekonomiju i socijalni aspekt.

Kori Udovički je istakla da je jako srećna jer se nalazi u svojoj žemlji na najvećem evropskom skupu. - Još od Svetskog samita 2002. godine postalo je jasno da zaštita životne sredine treba da se stavi u centar pažnje javnosti. Kada je Srbija u pitanju, najpotrebniji su mehanizmi i jasna vizija na koji način rešavati ovaj problem - rekla je Udovički i dodala da je cilj održavanja konferencije o zaštiti životne sredine upravo određivanje, pravaca vođenja politike zaštite životne sredine u narednih pet godina u Evropi i svetu.

Prijem povodom ove konferencije je bio idealna prilika da se mnogi istaknuti strani gosti upoznaju sa inicijativama Vlade Srbije koje promovišu našu zemlju, kao i sa drugim potencijalima Srbije. Od međunarodnih zvaničnika, najviše pažnje svojim prisustvom izazvao je Dejvid Lens Klark, stalni koordinator Ujedinjenih nacija i stalni predstavnik Programa za razvoj Ujedinjenih nacija, koji je podržao napore Srbije da se pozicionira u programu zaštite životne sredine.

Od ličnosti iz javnog života Srbije na ovom skupu su, između ostalih, prisustvovali Zoran Cvijanović, Sergej Trifunović, Branka Nevistić, Goga Grubješić i drugi, a prijem se završio nastupom Bilje Krstić i njenog benda koji su odsviravši nekoliko pesama doprineli dobroj atmosferi.

   

 

webmaster@royalfamily.org 
Copyright © 1998 NJ.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar II
Sva prava zadržana