IZVODI IZ ŠTAMPE / PRESS CLIPPING  
 
Story, 16. 02. 2010.

Humanitarna modna revija na Belom dvoru

Renato Balestra, Dragana Ognjenović i Predrag Vukašinović predstavili su svoje modele u znak podrške kampanji protiv raka dojke.

Tradicionalna humanitarna revija održana je šesti put na Dan zaljubljenih u organizaciji Fondacije princeze Katarine Karađorđević, modne agencije Fabrika i zamenice gradonačelnika Beograda Radmile Hrustanović. Sav prihod od prodaje ulaznica za reviju, ali i donacija, namenjen je kampanji za borbu protiv raka dojke i nabavku mamografa za Kliničko-bolnički centar u Zemunu.Tim povodom okupio se veliki broj uglednih ličnosti koje su imale priliku da uživaju u novim kolekcijama čuvenog italijanskog kreatora Renata Balestre, zatim Dragane Ognjenović, koja je prvi put predstavila dečiju kolekciju, i modnog dizajnera Predraga Vukašinovića. Nakon oficijelnog dela, u koktelu su uživali specijalna gošća i promoterka kampanje Emina Jahović, Dejan Lutkić sa suprugom, Vesna Dedić u društvu ćerke Lenke, Jadranka Jovanović, Katarina Rebrača i mnogi drugi.

nadlanu.com, 16. 02. 2010.

Dobrotvorna modna revija na Belom dvoru

U centralnom holu Belog dvora, ukrašenom slikama francuskih majstora prve polovine 17. veka, kraljevski par je sa zadovoljstvom dočekivao zvanice četvrte humanitarne revije u organizaciji modne agencije "Fabrika". Reviju su, povodom Dana zaljubljenih, priredili Fondacija princeze Katarine u saradnji s pomoćnikom gradonačelnika Beograda Radmilom Hrustanović. Prihodom od prodaje karata biće kupljena oprema za rekonstrukciju Dnevnog centra za prevenciju raka grlića materice na Institutu za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije.

U duhu verovanja da na Dan zaljubljenih treba nositi nešto crveno, prisutni su, na opšte zadovoljstvo, posluženi crvenim šampanjcem s jagodom. Veliki i mali salon, kao i trpezarija, pretvoreni su u pravu modnu pistu, posutu laticama ruža.

Uz zvuke etno muzike, najpre je prikazana etno kolekcija "Korenik" srpske kreatorke Verice Planić, namenjena muškoj i ženskoj populaciji, za sva godišnja doba. Modeli su izrađeni od prirodnih materijala, ručno pletenih, heklanih i tkanih. Uz ove modele odlično se uklopila i nova kolekcija etno ženskih tašni "Da Lena", posvećena stvaranju izuzetne veze između savremene forme, folklora i zanatstva. Ovaj dizajnerski koncept ogleda se prevashodno u izrazito autentičnim i ženstvenim tašnama, ručno rađenim u malim serijama.

Kao šlag na torti, na kraju večeri prisutni su oduševljeno gledali svaki komad najnovije kolekcije visoke mode grčkog kreatora Mihalisa Manijatisa, kao i nakit juvelirnice "Viki M". Svečane duge haljine crvenih, crnih, zlatnih boja, sa dodacima plisea i diskretnih kristala, izmamile su aplauz. Inače, Mihalis Manijatis je kreator svetskog glasa, u svetu mode prisutan preko 15 godina. Njegove kreacije nose neke od najpoznatijih ličnosti, a sa svojim kolekcijama je obišao ceo svet. U novembru 2006. godine Američki koledž u Atini, proglasio ga je jednim od najboljih dizajnera Grčke.

Humanitarna akcija se nastavlja i krajem meseca, dobrotvornom gala večerom u Ženevi, kako bi se prikupili pomoć za srpsku decu koja pate od različitih srčanih obolenja. Najavljeno je da će ovu akciju obogatiti i Novak Đoković, potpisanim teniskim reketima i drugim predmetima.

Tekst: Jelena Antonijević Foto: Marko Risović

Utripu.com, 16. 02. 2010.

Visokom modom protiv raka dojke
Modna revija u Belom dvoru

"Rak dojke je izlečiv, smrt nije opcija", jedna od poruka sa dobrotvorne modne revije u organizaciji Fondacije princeze Katarine Karađorđević, koja je na Dan zaljubljenih organizovana u Belom dvoru.

Na modnoj reviji koja se može okarakterisati i kao "borba visoke mode protiv raka dojke", predstavljeni su modeli renomiranog italijanskog kreatora visoke mode Renata Balestre i domaćih autora Dragane Ognjenović i Predraga Vukašinovića. Prihod od prodaje ulaznica sa modne revije namenjen je Kampanji za borbu protiv raka dojke Fondacije Katarine Karađorđević.

Emina Jahović promoter kampanje

Nesebičan doprinos ovoj kampanji kao promoter u Srbiji pružila je i pevačica Emina Jahović.

- Odazvala sam se pozivu princeze Katarine, velika čast mi je što sam deo ovog tima i što na taj način mogu da pružim doprinos borbi protiv ove bolesti. Nažalost, u nekim delovima naše zemlje, još se misli, "pa ako mi se to desi, moram da umrem", a to nije tačno. Rak dojke je teška bolest, ali medicina je danas toliko napredovala da je uz preventivu izlečenje skoro apsolutno moguće, rekla je za naš portal Emina Jahović.

Emina predstavnik Srbije na Evroviziji?

U javnosti se sve glasnije priče da će Emina Jahović sarađivati sa Goranom Bregovićem i možda biti predstavnik Srbije na pesmi Evrovizije?

- Nikad nisam sarađivala sa Bregovićem, moram da vidim da li pesme odgovaraju mom senzibilitetu, ne bih mogla da radim nešto što mnogo odudara od mog stila. Volim moderne stvari, ali sviđa mi se i ono što radi Goran Bregović, on je zaista veliki kompozitor - kaže Emina.

Popularna pevačica ima dosta planova, snima za tursko tržište i namerava da uskoro snimi duet sa španskom pevačicom Monikom Molinom, "a tu je možda i Evrovizija", priznaje Emina.

Trenuto živi u Istanbulu, i kaže da se i pored sličnosti u mentalitetu, još nije navikla na novu sredinu. - Tamo je moja porodica i to je najvažnije, ali nisam još uspela da nađem iskrene prijatelje, slični smo ali mi nedostaje Srbija i Beograd.

Izveštaj o radu za svaku godinu

Fondacija princeze Katarine Karađorđević organizuje akcije već šest godina i ovo je, kako kaže zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustavnović, jedna od retkih manifestacija koja svake godine podnosi izveštaj o radu.

- Jedne godine prikupili smo više od 20.000 evra, druge 17.000 evra, ove godine možda i najmanje, nešto više od 10.000 evra, ali svaki put smo kupili ono što je bilo potrebno. Prve godine mini bus za prevoz invalidnih lica u Beogradu, pa senzornu sobu za decu obolelu od autizma, jedne godine lokalno vozio za prevoz hrane za tu decu. Za Šekspirovu ulicu kupili smo stomatološku ordinaciju i specijalnu kadu za fizikalnu terapiju dece sa smetnjama u razvoju. Možda vam ova revija i sve liči na elitizam i glamur, ali to nije cilj - kaže Hrustanovićeva.

Pa i uz glamur i ekskluzivne modele i Dan zaljubljenih ili Dan svetog Trifuna, ostaje nam da pozovemo sve žene da posvete bar jedan dan u godini sebi i svom zdravlju. Danijela Tadić

Lepotaizdravlje.rs, 15. 02. 2010.

MODA na Belom dvoru za Dan zaljubljenih

Tradicionalna humanitarna modna revija u Belom dvoru za Dan zaljubljenih održana je juče predstavljanjem kolekcija Renata Balestre, Predraga Vukašinovića i Dragane Ognjenović.

 
Kreatori sa princezom Katarinom i Radmilom Hrustanovic

Tom prilikom smo saznali šta inspiriše Renata Balestru, kako Dragana Ognjenović vidi moderne devojčice, a Predrag Vukašinović flert inspirisan glamurom.

modela Renata Balestre- U mojim haljinama vidim ženu koja ima stav, ume da nosi svoju lepotu, godine, status. Nije bitno da li je bogata i mlada, bitno je da eleganciju nosi u sebi i da zna kako haljinom da izrazi svoj karakter - rekao je za MONDO italijanski modni kreator Renato Balestra, nakon revije na kojoj je prikazao svoju najnoviju kolekciju visoke mode

Duge svilene haljine u crno-belom dezenu, od zelenog pliša koji se pripija uz telo, srebrnog lamea, čipke boje slonovače... vrhunska izrada, besprekoran kroj, baš onako kako smo i očekivali od dizajnera koji oblači kraljice, princeze, prve dame, ali i glumice i pevačice, a kreira i operske kostime.

Doteran i ljubazan
Bez obzira na svoju visoku međunarodnu reputaciju, Renato Balestra se ne ponaša kao zvezda. Ljubazno i strpljivo odgovara na sva pitanja mnogobrojnih novinara, slika se, osmehuje, a sve to stojeći iako je u poznoj starosti. Mada, vidno se trudi da izgleda mlađe: tamno odelo, uglačane crne cipele, bez sede u kosi, ali i bez bora. Pravi Italijan kojem je estetika na prvom mestu.

Na modnoj sceni je prisutan dugo, a osim visoke mode za žene, potpisuje i kompletnu liniju muške mode, kao i široki asortiman modnih detalja. Kaže da se moda menjala, ali je ono što određuje visoku modu, konstanta.

- Novo doba donosi nove trendove, nove materijale. Međutim, ono što je elegantno uvek je isto. Standardi koji su karakteristični za visoku modu se ne menjaju.

Balestra kaže da su njegovi omiljeni materijali oni koji su nežni, lepršavi, koji se lako oblikuju i lako nose. Omiljenu boju nema. Kaže da nije samo crna elegantna, mada je najprisutnija u visokoj modi.

- Zelena, plava, ljubičasta, srebrna, zlatna... mogu odlično izgledati u svečanim prilikama. Za koju boju ću se odlučiti je stvar inspiracije. Inspiriše me mnogo toga: priroda, umetnost, ljudi... Inspiracija je stvar trenutka i teško mi je da vam kažem šta je konkretno uticalo na neku kolekciju.

Princeza Katarina i Dragana Ognjenovic

 Dragana Ognjenović obukla devojčice
Dragana Ognjenović, čiji modeli su sinonim za minimalizam, sada je predstavila ljupku kolekciju za male dame. Devojčice, ne starije od pet, šest godina, obukla je u elegantne haljinice boje vanile.

 - Kolekciju za decu uradila sam samo za ovu priliku, a mogu se kupiti u mojoj prodavnici 'Software'. Volela bih da nastavim da kreiram za najmlađe, ali još nemam uslova za to - ispričala je Dragana, a na piatnje da li ima uslova za mušku kolekciju? "Ne", kratko je odogovorila dizajnerka. 

model Predraga Vukasinovica"Flert" Predraga Vukašinovića
Predrag Vukašinović je prikazao kolekciju "Flert" koja je inspirisana glamurom kraljevskog nasleđa. Unikatni modeli izrađeni su od vune i svile, a dominiraju ljubičasta i zlatna boja, kao i karirani dezeni.

 Sav prihod od prodaje ulaznica za reviju, ali i donacija, namenjen je kampanji za borbu protiv raka dojke i nabavku mamografa za Kliničko-bolnički centar Zemun.

 - Ova modna revija je šesta po redu koja se tradicionalno organizuje na Dan zaljubljenih i uvek ima humanitarni karakter. Ove godine sakupili smo 10.000 evra. Sav novac odlazi za borbu protiv raka dojke koji je glavni uzročnik rane smrtnosti među ženama u Srbiji - rekla je zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović koja je učestvovala u organizaciji ovog događaja, zajedno sa princezom Katarinom Karađorđević i modnom agencijom Fabrika.

 

 

 

 

Katarina RebracaEmina Jahovic

Dejan Lutkic

 

Večernje Novosti, 15. 02. 2010.

TRADICIONALNA HUMANITARNA REVIJA SINOĆ U BELOM DVORU P0V0D0M DANA ZALjUBLjENIH

MODOM PROTIV RAKA

Kolekcije Renata Balestre, Predraga Vukašinovića i Dragane Ognjenović

Šesta humanitarna modna revija, koja se tradicionalno održava svake godine na Dan zaljubljenih, sinoć je upriličena u Belom dvoru. Predstavljene su kolekcije italijanskog dizajenera Renata Balestre, kreatora Predraga Vukašinovića i Dragane Ognjenović. Domaćin manifestacije bila je princeza Katarina Karađorđević, kojoj su podršku dale zamenica gradonačelnika Radmila Hrustanović i modna kuća „Fabrika".

Drago mi je da veliki broj ljudi ima svest o tome da je potrebno boriti se protiv raka dojke rekla je princeza. Samo ukoliko radimo zajedno, možemo da pošaljemo pravu poruku i budemo sigurni da će ona naći put do naših žena. Rak dojke se može lečiti, a smrt nikako nije „opcija". Vodite računa o sebi, a na taj način i o svojima bližnjima. Rano otkrivanje raka je najbolja prevencija.

Posle njenog govora prisutnima su se obratili i zamenica gradonačelnika Radmila Hrustanović, državni sekretar u ministarstvu zdravlja, dr Tomislav Stantić i osnivač modne kuće „Fabrika" Vesna Mandić.

Reviji je prisustvovao veliki broj uglednih gostiju, a po završetku zvaničnog programa, peva^ica Emina Jahović, zaštitno lice kampanje za borbu protiv

STATISTIKA

RAK dojke je jedan od glavnih uzroka smrtnosti među ženama u Srbiji. Svake godine se evidentira više od 4.000 novih slučajeva ove bolesti, a svakih 12 meseci u našoj zemlji umre više od 1.600 žena. Ovo predstavlja 18 odsto ukupnog broja smrtnih slučajeva od malignih oboljenja. raka dojke, izvukla je imena dobitnika u sinoćnjoj nagradnoj igri i darivala im vredne poklone. Sav novčani prihod biće iskorišćen za kampanju u borbi protiv raka dojke i dalju obuku lekara i medicinskog osoblja Zemunske bolnice protiv ove opake bolesti.

Danas 15. 02. 2010.

Tradicionalna humanitarna modna revija u organizaciji princeze Katarine Karađorđević održana sinoć u Belom dvoru

Sakupljeno 10.000 evra

Beograd - Tradicionalna humanitarna modna revija srpske princeze Katarine Karađorđević, koja se svake godine organizuje na Dan zaljubljenih, sinoć je po šesti put održana u Belom dvora. Ove godine sakupljeno je 10.000 evra i sav prihod biće usmeren na opremanje savetovališta za prevenciju raka dojke u KBC Zemun. Ovo godine smo sakupili 10.000 evra, što je nešto manje para u odnosu na prethodne dve kada je sakupljeno 17.000, odnosno 20.000 evra. Ali, ovo će ipak biti dovoljno da se otvori savetovalište u Zemunskoj bolnici rekla je princeza Katarina Karođervić napominjući da je njena fondacija jedna od retkih koja svake godine podnosi finansijski izveštaj o prikupljenom novcu.

 

Princeza Katarina osvrnula se i na učinak humanitarnih revija od ranijih godina: Ponosna sam što je moja fondacija pomogla da se kupi digitalni mamograf i što su time žene iz Kruševca, Kuršumlije i Vranja uspele da obave preglede. Nadam se da će to sada moći da urade i žene iz Leskovca, Pirota i drugih gradova na jugu Srbije. Ova tradicija je jako važna da bi ljudi shvatili kakva je situacija u Srbiji. Drago mi je što smo uspeli da nabavimo i minibus za prevoz invalida, kao i što smo uspeli da osnujemo stomatološku ordinaciju za hendikepirana lica u Šekspirovoj ulici.

Državni sekretar ministarstva zdravlja Tomislav Stančić istakao je da mu je „drago što postoji toliko n^seljičnih ljudi koji svoje bogatstvo dele sa onima koji nemaju dovoljno". Reviju je otvorila dečija kolektija na kojoj je deset mladih dama nosilo kreacije Dragane Ognjenović. Zatim su nastupile kreatije dizajnera Predraga Vukašinovića, koji je posebno za ovu priliku dizajnirao kolekciju „Flert", u kojoj su dominirale kombinatije kariranog sa Ijubičastim i žutim bojama. Za veliko finale ostavljene su kreacije poznatog italijanskog modnog dizajnera Renato Balestre. Njegovi modeli otvorili su kolekciju zebrastim tonovima, a završili raskošnim balskim haljinama i Venčanicom. Zanimljivo je da su sve njegove haljine na sebi imale upečatljiv nakit. Po završetku revije prisutne je pozdravio i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević. M. Mladenović

Poznati na reviji
Na sinoćnjoj reviji su kao gosti prisustvovale i mnoge poznate ličnosti. Između ostalih primećeni su bivše manekenke Tamara Paunovtć i Katarina Rebrača, glumac Dejan Lutkićs a porodicom, voditeljka Vesna Dedić, pevačica Emina Jahović...

Alo! 15. 02. 2010.

Aleksandar zakasnio zbog Tadića

Šesta po redu humanitarna modna revija koju Fondacija NJ.K.V. princeze Katarine u saradnji sa Radmilom Hrustanović i modnom agencijom "Fabrika" organizuje na Dan zaljubljenih održana je sinoć u Belom dvoru. Goste je dočekivala princeza Katarina sa ćerkom Alison Endruz, a prestolonaslednik Aleksandar je došao tek pred kraj jer je prisustvovao akademiji u čast Dana državnosti koju je organizovao predsednik Boris Tadić. Na dvoru je predstavljena najnovija kolekcija visoke mode renomiranog italijanskog dizajnera Renata Balestre, zatim kolekcija Pret-a-Porter kreatora Predraga Vukašinovića, kao i najnovija dečja kolekcija dizajnerke Dragane Ognjenović.

Humanitarni aspekt ovog događaja je podrška Kampanji za borbu protiv raka dojke, i sva prikupljena sredstva biće usmerena za opremanje savetovališta u Zemunskoj bolnici. Ovom dogadaju prisustvovali su, izmedu ostalih, pop pevačica Emina Jahović, operska diva Jadranka Jovanović, glumac Dejan Lutkić i mnogi drug'. B. P.

Kurir 15. 02. 2010.

Bajkovito

Održana tradicionalna humanitarna modna revija u Belom dvoru, prikupljeno oko 10.000 evra za borbu protiv raka dojke

Krem beogradskog društva okupio se na humanitarnoj modnoj reviji koja se vec šestu godinu zaredom održava u Belom dvoru. Ovaj put prihod od revije, u iznosu od oko 10.000 evra, ide u Zemunsku bolnicu, za koju će se kupiti oprema za borbu protiv raka dojke. Događaj je organizovan u saradnji Fondacije princeze Katarine, Radmile Hrustanović, zamenice gradonačelnika, i modne agencije „Fabrika".

Kad vas vidim u ovolikom broju, srce mi se ispuni srećom, jer znam da sam okružena ljudima koji žele da pomognu onima kojima je pomoć najpotrebnija. Hvala svima koji nas već godinama podržavaju u borbi protiv ove opake bolesti. Smrt nije opcija rekla je princeza Katarina, koja se pre zvaničnog početka programa obratila prisutnima.

Program se sastojao iz tri dela, a zvezda večeri svakako je bio renomirani italijanski kreator visoke mode Renato Balestra. Događaj je otvorila revija naše istaknute modne dizajnerke Dragane Ognjenović, koja je prisutnima predstavila svoju prvu dečju kolekciju. Zatim su manekeni pistom prošetali modele dizajnera Predraga Vukašinovića. Ipak, najviše aplauza dobio je Italijan, čiji su modeli oduševili prisutne i zbog koga je, bar na trenutak, Beograd bio centar visoke mode. Emina Jahović, pevačica i zaštitno lice kampanje za prevenciju raka dojke koju sprovodi Fondacija princeze Katarine, i Umberto Amirati, italijanski maneken, izvukli su imena srećnih dobitnika kojima su dodeljeni specijalni pokloni. s. bosanac

24sata 15. 02. 2010.

Humanitarna revija u Belom dvoru

GLAMUR

U Belom dvoru u Beogradu sinoć je uz prisustvo brojnih zvanica održana modna revija na kojoj su svoje kolekcije predstavili Dragana Ognjenović, Predrag Vukašinović i italijanski dizajnervisoke mode Renato Balestra. Sav prihod od revije biće iskorišćen za kampanju borbe protiv raka dojke i dalju obuku lekara i medicinskog osoblja.

 

RTS1 15. 02. 2010.

Humanitarna modna revija

SPIKER O modi ćemo govoriti, dakle o jednoj tradicionalnoj humanitarnoj modnoj reviji. Dakle i ove godine je šesti put zaredom održana na Belom dvoru. Predstavljene su najnovije kolekcije visoke mode italijanskog dizajnera Renata Balestre, zatim kolekcije Predraga Vukašinovića i prva dečija kolekcija Dragane Ognjenović. I humanitarni aspekt ovog događaja je podrška kampanji za borbu protiv raka dojke i svaka prikupljena sredstva usmerena su za opremanje savetovališta u Zemunskoj bolnici.

MARIJANA TERZIN, (reporter) Lepota nije sama sebi cilj. Lepotaje i u davanju, što su ovom humanitarnom modnom revijom pokazali Fond princeze Katarine Karađorđević, pomoćnik gradonačelnika Radmila Hrustanović i modna agencija Fabrika. Kroz lepotu modela eminentnih kreatora ove šeste godine za redom pomažu žene koje su možda zaboravile na sebe, u kampanji za borbu protiv raka dojke.

NJKV PRINCEZA KATARINA KARAĐORĐEVIĆ Ja osećam da bez edukacije, bez aparata za mamografiju i bez žene da razumeju kako je važno da idu da vide lekare 15 minuta, mogu da budu život za naše žene.

TERZIN Renomirani italijanski kreator visoke mode Renato Balestra skrenuo je pažnju najnovijom kolekcijom izražene elegancije i kombinacije prirodnih materijala i čistijih boja.

RENATO BALESTRA Mislim da je ova inicijativa za dobrobit Srbije veoma pohvalna. Zadovoljstvo je kada možete da pomognete svojim radom i svojom kreacijom. Ovo veče posebno je značajno i drago mi je da sam opet ovde u Beogradu.

TERZIN Na geometrijsko putovanje kroz uzbudljive modne kreacije poveo nas je modni dizajner Predrag Vukašinović, stvarajući kolekciju „fler" namenski za ovu priliku. Inspiraciju je pronašao u sofisticiranom glamuru dvorskog nasleđa pa ne čudi spoj smaragdno zelenih i intenzivno purpurnih nijansi. Dosledna svojim suptilnim i jednobojnim vizijama, Dragana Ognjenović za ovu priliku priredila je kolekciju za najmlađe.

DRAGANA OGNJENOVIĆ Ja sam prosto prihvatila to, ovo nije neka velika kolekcija, možemo više reći mini kolekcija za devojčice, ali, ovaj, pošto je prilika takva lepo je da čovek da neki svoj doprinos.

TERZIN Sav prihod od modne revije usmeren je u kampanju borbe protiv raka dojke, a deo sredstava biće iskorišćen za nabavku potrebnih uređaja za Zemunsku bolnicu.

DRAGAŠ STOJANOVIĆ, (direktor Zemunske bolnice) Ova prigodna akcija praktično je za stepen edukacije lekara i pacijenata. Ali koliko sam čuo vrlo uskoro stiže i mamograf. Tako da, ajde da ostavimo malo, što kažu, vreme je najbolji pokazatelj. Mislim da će vrlo uskoro da zaživi ovaj krupniji važniji deo cele priče.

TERZIN Od raka dojke godišnje umre 1600 žena, što čini 18% smrtnosti od kancera. Podizanje svesti o značenju ranog otkrivanja bolesti i preventivnom lečenju, cilj je i ove aktivnosti Fondacije Princeze Katarine.

Mondo portal. 15. 02. 2010.

Humanitarna modna revija u Belom dvoru

Na Dan zaljubljenih u Belom dvoru je održana modna revija. Svoje kolekcije prikazali su Renato Balestra, Dragana Ognjenović i Predrag Vukašinović.

Tradicionalne humanitarne modne revije u Belom dvoru organizuju zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović, princeza Katarina Karađorđević i modna agencija Fabrika.Sav prihod od prodaje ulaznica namenjen je borbi protiv raka dojke u Srbiji.

Atastas.rs, 09. 02. 2010.

Tradicionalna humanitarna modna revija u Belom Dvoru

Fondacija Nj.K.V. Princeze Katarine u saradnji sa g-đom Radmilom Hrustanović, pomoćnikom gradonačelnika Beograda će u nedelju, 14. Februara sa početkom u 19.30 časova u Belom Dvoru prirediti šestu po redu Humanitarnu modnu reviju u organizaciji Modne agencije Fabrika, koja se tradicionalno održava za Dan zaljubljenih.

Ove godine će biti predstavljene najnovija kolekcija visoke mode renomiranog italijanskog dizajnera Renata Balestre, zatim Prêt-à-Porter kolekcija srpskog kreatora Predraga Vukašinovića i prva dečja kolekcija naše najpriznatije modne kreatorke Dragane Ognjenović.

Sva sredstva prikupljena na ovom događaju biće usmerena u Kampanju za Borbu Protiv Raka Dojke koju je Fondacija Princeze Katarine započela 2009. godine i do sada uspešno realizovala više projekata u korist borbe protiv ove opake bolesti.

Rak dojke je najčešći maligni tumor i jedan od vodećih uzroka prevremene smrti kod žena u Srbiji. Svake godine se registruje oko 4000 novootkrivenih slučajeva bolesti, što predstavlja više od četvrtine svih malignih bolesti kod žena. Od raka dojke godišnje umre 1600 žena, što čini 18% smrtnosti od kancera.

Kod žena u Srbiji rak se najčešće otkriva u odmakloj fazi. U trenutku postavljanja dijagnoze, kod više od polovine žena je došlo do širenja bolesti iz dojke u regionalne limfne žlezde, na kožu, ili već postoje udaljene metastaze, što značajno smanjuje njihove šanse za izlečenje. Meren godinama izgubljenog života, rak dojke je vodeći uzrok smrti kod žena u Srbiji starosti od 25-44 godine i na trećem je mestu kao uzrok smrti kod žena starosti od 45-64 godine.

Prosečna životna dob žena u trenutku postavljanja dijagnoze raka dojke je 57 godina, pri čemu je 29% žena mlađe od 50 godina, i to 21% starosti od 40-49 godina a 8% ispod 40 godina.

Skrining za rak dojke sprovodi se organizovanjem mamografskih pregleda kod zdravih žena određene starosne dobi. Otkrivanje raka dojke u ranoj fazi, pored visoke šanse za izlečenje, omogućava i primenu poštednih hirurških intervencija, brži oporavak, smanjenje invalidnosti, bolji kvalitet života kao i smanjenje troškova lečenja.

Ova humanitarna revija je jedna u nizu aktivnosti Fondacije Nj.K.V. Princeze Katarine koja su posvećene podizanju svesti javnosti o ranom otkrivanju i preventivnom lečenju raka dojke, kao i smanjenju broja obolelih i umrlih žena od ove bolesti, koja se može sprečiti ili izlečiti ukoliko se otkrije na vreme.

 

 

webmaster@dvor.rs 
Copyright © 1998 NJ.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar
Sva prava zadržana