IZVODI IZ ŠTAMPE / PRESS CLIPPING  
 
Kurir, 22.4.2010.

IMAMO GA, ČUVAJMO GA

Posle nekoliko odlaganja, ui ogromne mere bezbednosti i u prisustvu državnog vrha, Avalski toranj zvanično otvoren Beograd ponovo ima svoj simbol - Avalski toranj. Uz ogromne mere bezbednosti i u prisustvu državnog vrha Srbije, toranj je juče zvanično otvoren. Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, istakao je daje toranj dokaz da „od Srbije možemo da napravimo ono što zaista želimo": - Imamo ga, čuvajmo ga. Toranj ne treba da bude poruka prošlosti već budućnosti - poručio je Đilas. Ministar Oliver Dulić, istakao je da tokom izgradnje tornja nije po-vreden nijedan radnik: - Tradicija srpskog naroda je i da ne završi pojedine važne projekte. Ovo je prvi veliki ргоје-kat koji je u poslednjih nekoliko decenija započet, građen kako treba i završen. Bez skandala i afera, a što je još važnije, prvi značajni državni projekat koji ima upotrebnu dozvolu - naglasio je Dulić.

Otvaranju su prisustvovali predsednik Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, predsednica Skupštine Slavica Đu-kić-Dejanović, patrijarh srpski gospodin Irinej, muftija beogradski Muhamed Jusufspahić. Ministri Vuk Jeremić, Dragan Šutanovac, Jasna Matić, Žarko Obradović, Slobodan Milosavljević, Slobodan Šijaković,svi gradski čelnici, direktor policije Milorad Veljović, direktor RTS Aleksandar Tijanić, prestolonaslednik Aleksandar sa princezom Katarinom... Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da mu je žao što ceremoniji otvaranja nije prisustvovao i bivši premijer Vojislav Koštunica: - Njemu je bilo mesto ovde - rekao je Tadić.

Posle zvanične ceremonije i koktela oko hiljadu posetilaca moglo je da uživa u razgledanju starog-novog simbola Beograda. (S. м.ј

Danas, 22.4.2010.

Nakon više od tri godine otvoren telekomunikacioni toranj na Avali

Svetionik nad Beogradom

Novi Avalski toranj za metar viši od onog porušenog u NATO bombardovanju otvoren je juče uz prisustvo predstavnika državnog vrha. Svečanom otvaranju prisustvovali su predsednik Srbije Boris Tadić, ministar odbrane Dragan Šutanovac, poglavar SPC patrijarh Irinej i beogradski muftija Hamdija efendija Jusufspahić, princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom i brojne ličnosti iz javnog života Srbije.

U okviru svečanog programa hor RTS je otpevao himnu Srbije, a hor Kolibri pesme posvećene Beogradu. Rukovodilac radova Rajo Radovanović rekao je da su radovi na obnovi tornja bili istovremeno velika čast ali i odgovornost srpskih neimara koji su dokazali da pariraju svestkim - Zadate teme smo završili bez ijednog povređnog radnika - rekao je Ra-dovanović. Generalni direktor RTS Aleksandra Tijanić istakao je da je toranj građen u teškim vremenima ali da je dokaz šta možemo. - Toranj je viši za metar i jednu pouku, neka on bude kapa Srbije, da zajedno podignemo i krov i završimo druge srpske poslove - rekao je Tijanić. Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić istakao je dve srpske tradicije: inat i običaj kao i da veliki projekti ostaju nedovršeni - Ovo je dokaz da smo pobedili lošu tradiciju.

U radovima je učestvovalo više od milion ljudi i oko 500 umetnika koji su doprineli da ovo bude jedini završeni veliki projekat u protekloj deceniji. Objekat je prvi koji ima sve upotrebne dozvole i taj trend će se nastaviti - zaključio je Dulić. On je toranj nazvao vidikovcem lepote jer se sa njega vidi 60 odsto teritorije. Prilikom jučerašnjeg otvaranja gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je rekao da se mešaju osećaj sreće i tuge što je toranj najzad otvoren ali da se nada da je poslednji beogradski gradonačelnik koji otvara toranj i da bio srećniji da su tokom tih godina gradili puteve i škole umesto obnavljanja nečega što smo imali. - Neka ovo bude simbol budućnosti sa kog će se bolje videti Srbija i Beograd - rekao je Đilas. Na ceremoniji otvaranja juče je bio i prvi graditelj tornja devedesetosmogodišnji Dragomir Glišić koji je izjavio daje srećan kao da gaje Toranj ponovo gradio

Posete od danas

Građani će od danas moći da se popnu na vidikovac i to po ceni od 50 dinara za školarce i 100 dinara za odrasle dok je za predškolsku decu ulaz besplatan. Najviša građevina na Balkanu Prema zvanićnim podacima Avalski toranj језа 204,5 metara najviša građevina na Balkanu. Njegova konstrukcija može da izdrži i zemljotres do 9,2 stepena Merkalijeve skale. Vrh antene novog tornja napravljen je od nesagorivih materijala. Na izgradnju novog tornja utrošeno je 5.000 metara kubnih betona i oko 500 tona armature. Gradnja je započeta krajem 2006. godine.

Značajan za premijera

Menij e toranj mnogo značio, dolazio sam ovde, ali ima nešto u ljudskom karakteru da mu nešto nedostaje tek kada ga više nema, rekao je premijer Mirko Cvetković.

Tadić: Ovde je mesto Koštunici

Žao mi je što Vojislav Koštunica nije ovde, njemu je bilo mesto ovde, izjavio je BorisTadić za RTS, dodajući da je jedna Vlada počela izgradnju a druga je završila. „Mi smo podigli Avalski toranj kao zemlja. Čestitam građevinarima i projektantima. Sada gradimo tri mosta autoputeve i, korak po korak, za dve do tri godine završićemo sve kapitalne projekte", rekao je Tadić

 

webmaster@dvor.rs 
Copyright © 1998 NJ.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar
Sva prava zadržana