SAOPŠTENJE KANCELARIJE
NJ.K.V. PRESTOLONASLEDNIKA
A L E K S A N D R A II 
PREZENTACIJA NOVIH POŠTANSKIH MARAKA „MUZEJSKI EKSPONATI“

Beograd, 9. decembar 2005. - Njihova Kraljevska Visočanstva Prestolonaslednik Aleksandar II i Princeza Katarina organizovali su danas promociju serije poštanskih maraka „Muzejski eksponati“ posvećenu predmetima iz Dvorskog kompleksa na Dedinju.

Suorganizatori ove jedinstvene promocije u Belom dvoru bili su Javno preduzeće PTT saobraćaja „Srbija“  i „Jugomarka“, a među gostima su bili i gospodin Dejan Jovanović, pomoćnik ministra ekonomije Crne Gore za telekomunikacije i poštu, dr Milan Janković, generalni direktor Zajednice PTT Srbije i Crne Gore i gospodin Dragan Kovačević, generalni direktor PTT-a.

„Neobično sam počastvovan prilikom da prisustvujem ovoj posebnoj promociji novih maraka uz gostoprimstvo Njihovih Kraljevskih Visočanstava,“ rekao je gospodin Jovanović.

Gospodin Kovačević je rekao da je odluka da muzejski eksponati iz Kraljevskog Doma ugledaju svetlo dana bila motivisana činjenicom da su dugo bili nedostupni široj javnosti, dok je gospodin Janković dodao da su i u kulturnom i u umetničkom pogledu motivi na markama blago naše države.

„Ja sam srećan da će ove marke otići danas u svet da budu ambasadori naše zemlje i da je predstave u najboljem svetlu. To će biti kontinuitet i spoj tradicije i savremenog u novom imidžu naše zemlje na kojem svi zajedno moramo da radimo,“ poručio je Prestolonaslednik Aleksandar II.

Na poštanskim markama našle su se slike vrhunskih majstora likovnih umetnosti:

Portret devojke sa plavom trakom iz 1871. godine, nemačkog portretiste Ksavera Franca Vinterhaltera, kompozicija Obožavanje deteta italijanskog ranorenesansnog majstora Andree Aloviđija, Bogorodica sa Hristom i anđelima, slikara Bjađa d’Antonia Kajanje, delo Vlaha Bukovca iz 1914. godine, zatim predmeti primenjene umetnosti: Svadbena škrinja – kason iz 15.v, zatim Vaza, Enemon-Aleksandr Petitoa iz sredine 18.v, minijaturna skulptura Luj XIV na konju iz 17.v., rad nepoznatog umetnika i primerak porcelanskog servisa iz Sevra, iz poslednje četvrtine 18.v. Za prvi dan izlaska nove emisije, štampane su i koverte sa žigom na kojima se ove godine nalaze Beli Dvor sa kompozicijom Jedan kanal u Veneciji Antonija Kanaleta iz 18. veka i Stari Dvor sa kompozicijom Venera i Adonis Nikole Pusena iz 1624. godine.

   

 

webmaster@royalfamily.org 
Copyright © 1998 NJ.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar II
Sva prava zadržana