TREĆA KONFERENCIJA SRPSKE MEDICINSKE DIJASPORE 2012
„MEDICINA U SVETU I U SRBIJI“
Beograd, 15 jun 2012 – „TREĆA KONFERENCIJA SRPSKE MEDICINSKE DIJASPORE 2012“, koju su organizovali Fondacija Nj.K.V. Princeze Katarine i humanitarna organizacija Lajflajn, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Republike Srbije, Ministarstvom vera i dijaspore Republike Srbije, Medicinskim fakultetom u Beogradu, Srpskim lekarskim društvom i Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), zvanično je otvorena danas u hotelu Hajat u Beogradu. Cilj konferencije je da poboljša saradnju između lekara u Srbiji i lekara srpskog porekla koji rade u dijaspori, sa ustanovama i pojedincima od suštinskog značaja za kvalitet zdravstvene zaštite u Srbiji, kao i umrežavanje srpskih intelektualnih vrednosti na polju zdravstva sa srpskom akademskom zajednicom u inostranstvu kao i sa stranim stručnjacima iz medicinskih nauka.
Kraljevski par je dan ranije na Kraljevskom Dvoru održao prijem dobrodošlice za goste konferencije posle koga je usledila tura po Dvorskom Kompleksu.
Prisutnima su se tokom svečanog otvaranja obratili:
Njegovo Preosveštenstvo epsikop hvostanski G-din Atanasije, u ime Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Gospodina Irineja koji je blagosiljao ovo okupljanje
NJ.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar je istakao da je kontinuirano medicinsko obrazovanje veoma značajno za razvoj zdravstva u Srbiji. „ Želeo bih da se zahvalim svim institucijama i individuama koji su podržali ovaj događaj, Humanitarnoj Fondaciji NJ.K.V. Princeze Katarine i Hotelu Hajat na njihovoj neizmernoj pomoći“, dodao je Prestolonaslednik.
Prof. dr Zoran Stanković, ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije, rekao je: “Stručnjaci koji su se okupili na ovoj Konferenciji su ponos naše zemlje i iskreno se nadam da će i nova Vlada podržati ovaj veliki dogadjaj i da će pomoći da se razvije na još višem nivou”.
Prim. dr Predrag Tojić, državni sekretar u Ministarsvu Vera I Religije, je naglasio da je preko 10,000 doktora srpskog porekla koji žive i rade u inostranstvu i da se njihova ljubav i privrženost domovini povećava iz godine u godinu sa svakom novom Konferencijom. „Princeza Katarina je prepoznala ove vrednosti i pomogla je poboljšanju standarda na polju Srpske Medicine”, rekao je Prim. dr Predrag Tojić.
Dekan Medicinskog fakulteta Prof. dr Vladimir Bumbaširević kao i Prof. dr Nikola Grujić, Dekan Novosadskog Medicinskog fakulteta, ukazali su na vrednost ovog događaja kao i na specifičnu važnost povezivanja svetskih eksperata na polju medicine sa njihovim kolegama u Srbiji.
Dr Dorit Nican, direktor kancelarije SZO u Srbiji, rukovodilac Servisa Javnog Zdravlja za Jugoistočnu Evropu, je izjavila da su srpski doktori blagoslov za medicinske institucije širom sveta, naglašavajući sledeće “U Srbiji sam preko sedam godina iI za to vreme sam videla napredak medicinskog sistema u Srbiji i moram da priznam da se osećam privilegovano što mogu da živim i radim ovde”, pohvalno pričajući o organizatorima Medicinske Konferencije Srpske Dijaspore dr Nican je izrazila želju da NJ.K.V. Princeza Katarina postane Ambasador dobre volje Svetske Zdravstvene Organizacije.
NJ.K.V. Princeza Katarina se zahvalila partnerima i pobornicima ovog okupljanja naznačavajući važnost saradnje u povezivanju srpskih doktora sa njihovim kolegama širom sveta. “Povezivanje je krucijalni element u napretku i sada Srbija konačno ima priliku da bude prepoznata na svetskoj mapi”
Posle ceremonije svečanog otvaranja, usledile su plenarne sesije sa sledećim temama „Internacionalna saradnja i trenutni projekti“, Prof.dr Petra Bulata, pomocnika ministra Ministarstva zdravlja Republike Srbije, „Razvoj javnozdravstvenog menadzmenta u Srbiji, od izazova do odgovornog izvršenja“ Prof.dr V. Bjegović-Mikanović, Institut za socijalnu medicinu, Centar „škola javnog zdravlja“ Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, „Razvoj menadzmenta u zdravstvu, Srbija 2001-2011 - Izazovi tranzicije“ Dr Ivan M. Jekić, EU/EIB nacionalni koordinator tima tehničke pomoći – Projekat četiri klinička centra u Srbiji, “Prednosti profesionalne Dijaspore“ Prof. dr Ulrich Laaser, Načelnik odeljenja međunarodnog javnog zdravlja, Fakultet zdravstvenih nauka Univerziteta u Bilefeldu, Predsednik Svetske Federacije Asocijacije javnog zdravlja, „Zdravstveni sistem u SAD. Zagonetka i izazovi“ Ivan Ciric, MD, FACS, Professor Emeritus, Neurosurgery, Northwestern Univerzitet Medicinska škola, KliniClinical Professor Neurosurgery, University of Chicago, NorthShore University Health Systems, “Izdavaštvo u medicine” Maja Zečević,PhD,MPH, North American based Editor of The Lancet medical journal, USA, “Srpski medicinski časopisi – od naučne periferije do Web of Science“ Prof.dr Silva Dobrić, glavni i odgovorni urednik časopisa ‘’Vojnosanitetski Pregled’’, “Translational medicine: how to provide a bridge between science and clinic and create a new generation of doctors“ Dr Tatjana Stanković Taylor, Univerzitet Birmingen, „Trenutno stanje genetike u medicini“ Prof. Dr Dušica Babović Vuksanović, Mayo Clinic, Rochester, USA, „Hypernatremia and it’s management”, Prof.dr Pierre Marc Bouloux, The London Clinic, UK, „Craniofacial Trauma and Reconstruction: Current State-of-the-Art “ Dr Branko Bojovic, University of Maryland/Shock Trauma Center, Baltimore, Maryland, USA, “Dvadesetogodišnje iskustvo sa nastavom na engleskom jeziku na Medicinskom fakultetu-Novi Sad“ Prof. dr Nikola Grujic, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Prof. dr Goran Marušić, Klinički Centar Novi Sad, „Studije na engleskom jeziku na Medicinskom fakultetu u Beogradu“Prof.dr Gordana Teofilovski-Parapid, Medicinski fakultet Univerzitet u Beogradu, „Kako pristupiti teškoj sepsi u 2012. godini” Prof.dr Sava Nenić, Univerzitet Florida u Orlandu,
Nakon plenarnih sesija tri radionice su započele sa temama Plastična I Rekonstruktivna hirurgija, Pedijatrija i Reproduktivno I Mentalno Zdravlje.
Plastična I Rekonstruktivna hirurgija
Rekonstrukcija uha kod dece sa urodjenim anomalijama
Prof. Dr Srdjan Babović, Olmsted Medical Center, Rochester, USA
"Facial transplantation: A Procurement Based Educational Model."
Dr Branko Bojović,University of Maryland/Shock Trauma Center, Baltimore, Maryland, USA
Innovation in Aesthetic Surgery of the Brest
Dr Zizis Boukovalas, Athens, Greece
Rekonstrukcija defekata potkolenice i stopala sa neurokutanim režnjevima,
Mr sc. dr Dražan Erić, Univerzitetska bolnica Foča, Republika Srpska, BiH
U okviru Pedijatrijske radionice Konferencije, profesorka Tatjana Stankovic-Taylor iz Velike Britanije izlozice najnovije koncepte genske terapije leukemija decije dobi, dok ce profesorka Jelica Predojevic-Samardzic iz Banja Luke govoriti o savremenim dostignucima klasicne terapije leukemija. O dijagnostici i lecenju ceste geneticke bolesti neurofibromatoze, na prestiznoj Mayo klinici u SAD, govorice pedijatar i geneticar profesorka Dusica Babovic-Vuksanovic. Savremeni koncept lecenja sepse u jedinicama intenzivne nege predstavice profesor Savo Nineic iz SAD, dok ce o hirurskim rekonstrukcijama urodjenih mana uha govoriti profesor Srdjan Babovic iz Mayo klinike. Urednik prestiznog naucnog casopisa Lancet, Dr Maja Zecevic, odrzace predavanje o mogucnostima i neophodnosti naucnog publikovanja.
U okviru radionice Reproduktivno I Mentalno Zdravlje fokus je bio na tome da Svaki ginekolog- akušer, perinatolog, je dužan da vodi računa o mentalnom zdravlju pacijentkinja, jer će samo očuvano mentalno zdravlje omogućiti uspešnu reprodukciju.
Reprodukcija i mentalno zdravlje su u neraskidivoj vezi i uzročno posledičnoj relaciji. Reprodukcijom se realizuje produženje vrste i nastanak potomstva, što je osnovna svrha ljudske populacije. Reprodukcija u mnogome zavisi od očuvanosti integriteta mentalnog zdravlja, a uredno mentalno zdravlje je uslovljeno zdravom reprodukcijom
Molimo vas posetite zvanični veb sajt konferencije na adresi www.serbiandiasporamedical.rs
Sledeća konferencija srpske medicinske dijaspore održaće se od 16. do 18. maja 2013. godine u Beogradu. |